Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

Bezpieczny internet

Dzień Bezpiecznego Internetu 6 lutego 2018” Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, które ma uzmysłowić internautom, jak wielki wpływ szacunek lub jego brak ma na bezpieczeństwo korzystania z usług w sieci.
Jak twierdzi NASK (Polskie Centrum Programu Safer Internet), Internet staje się dla wielu osób drugim światem, co niesie ze sobą korzyści, ale też zagrożenia. Wskazuje, że szczególnie narażone są osoby „przyjmujące bezkrytycznie wszelkie zamieszczane tam informacje, w tym również informacje mogące stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka”.
Dlatego w ramach tegorocznych obchodów DBI nasza szkoła włączyła się do akcji na rzecz bezpieczeństwa w sieci naszych uczniów: w bibliotece szkolnej są udostępniane filmiki na temat bezpiecznego poruszania się w sieci, na zajęciach komputerowych we wszystkich klasach został poruszony ten temat oraz pani pedagog prowadzi w klasach III – VI zajęcia.
Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie
Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu relacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Kodeks stworzony w naszej szkole brzmi:
KODEKS BEZPIECZNEGO INTERNETU

1. Pamiętaj, że dane osobowe, loginy i hasła są tajne, nie podawaj ich w Internecie.
2. Zachowuj się kulturalnie (nie obrażaj, nie przeklinaj).
3. Kiedy ktoś lub coś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie.
4. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w sieci.
5. Bądź ostrożny – pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które znajdziesz w Internecie musza być prawdziwe.
6. Chroń prywatność swoją i cudzą (zdjęcia, filmiki. informacje o rodzinie, koleżankach i kolegach).
7. Nie korzystaj ze stron niedozwolonych (wulgarne, agresywne).
8. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz na komputer.
9. Korzystając z materiałów zamieszczonych w sieci, podaj źródło.
10.W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer, dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.
11.Pamiętaj, aby zawsze się wylogować.
Poznaj zasady bezpiecznego interetu (PLAKAT)

Polecamy:

bibliotekarz Małgorzata Grot-Rapicka