Ferie w szkole „To i owo na sportowo”

3 lutego 2014 r. rozpoczęły się półkolonie w naszej szkole.

 Pierwszego dnia dzieci integrowały się uczestnicząc w różnego rodzaju  grach i zabawach. Wszystkim dopisywał dobry humor  i  panowała miła atmosfera. Uczestnicy podsumowali pierwszy dzień ferii, zapisując anonimowo na kartkach co czują, np.:

„Po dzisiejszym dniu dowiedziałam się, że zdrowo czasem poćwiczyć”

„Po dzisiejszym dniu mam pozdzierane kolana”

„Po dzisiejszym dniu czuję się świetnie”

„Po dzisiejszym dniu czuję się bardzo dobrze, było naprawdę wesoło”

„Po dzisiejszym dniu bolą mnie nogi”

„Po dzisiejszym dniu polubiłem zupę ogórkową”

„Po dzisiejszym dniu jestem szczęśliwy”.

    


Drugi dzień półkolonii spędziliśmy w Galerii Sportu Bydgoskiego, w której poznaliśmy ciekawe historie dotyczące bydgoskich olimpijczyków, m. in. Teresy Ciepły, Artura Sycza, Dariusza Białkowskiego ( absolwenta naszej szkoły ) i wielu innych. Oglądaliśmy trofea, medale i sprzęt sportowy związane z bydgoskim sportem motorowym. W dalszej części pobytu  zwiedzaliśmy obiekty klubu sportowego „Zawisza”, w tym szatnię gospodarzy, bieżnię lekkoatletyczną, trybuny. Mieliśmy okazję obserwowania treningu sekcji sportowych lekkiej atletyki, boksu i podnoszenia ciężarów. Podczas wycieczki pani przewodnik zaskakiwała nas ciekawostkami dotyczącymi obiektu „Zawisza”.

 

 

   

W środę wybraliśmy się do Pałacu Młodzieży, na basen.  
 
     

Dzień czwarty.

Podczas półkolonii niektórzy, po raz pierwszy mieli okazję rozegrać mecz bowlingu w bydgoskiej hali „Łuczniczka”. Choć do rekordów toru było nam daleko, to emocjom nie było końca.

 

    

 

Dzień piąty. Podsumowanie i igrzyska szkolne.

Nawiązując do starożytnych sportowców rozegraliśmy na naszej sali gimnastycznej zawody drużynowe, w których oprócz sprawności fizycznej musieliśmy się wykazać wiedzą z zakresu kultury fizycznej i sportu. Braliśmy udział w wyścigach „rydwanów”, poznaliśmy smak  „syzyfowych prac” i zaplataliśmy „nić Ariadny”. Nie zabrakło akcentów starożytnych (wieńce laurowe, pioruny Zeusa i tuniki), przygotowanych przez zawodników.

                Po zakończonych igrzyskach wszyscy uczestnicy półkolonii otrzymali pamiątkowe dyplomy  i słodkości z rąk Pani Dyrektor.

 

 

 

„BYĆ JAK BIBLIOTEKARZ”

 

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej realizowany jest projekt wolontariatu europejskiego pod nazwą To Be Like Librarian. W założeniu skierowany jest on do szkół, a jego celem jest podniesienie kompetencji językowych uczniów oraz wymiana międzykulturowa.

Skorzystaliśmy z możliwości i zaprosiliśmy wolontariuszy - studentów z Hiszpanii, Bośni i Hercegowiny i z Ukrainy do naszej szkoły. 21 listopada spotkali się oni z klasą VI b na lekcji języka angielskiego. Zaproszeni goście przygotowali dla uczniów prezentację na temat krajów, z których  pochodzą, opowiedzieli wiele ciekawostek   o swoich rodzinnych stronach. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji, a także zadawali pytania. Spotkanie było dla nich świetną okazją do wykorzystania języka w praktyce. Dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas i  życzymy miłych wrażeń z pobytu w Bydgoszczy.

 

  

  

 

DZIEŃ BOHATERA LITERACKIEGO – II EDYCJA

24 października 2013 r. naszą szkołę po raz drugi odwiedzili bohaterowie książek, wierszy, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Uczniowie, wcielając się w postaci literackie, pokazali siłę wyobraźni i moc dobrej energii. Książka, jako inspiracja, kolejny raz nie zawiodła swoich czytelników -tego dnia 90 % dzieci aktywnie włączyło się do naszej akcji.

Dziękujemy uczniom i rodzicom za powszechny udział i pomoc w organizacji Dnia Bohatera Literackiego. 

 
 
 
 XIII Dzień Papieski

W październiku obchodziliśmy kolejny,  już XIII Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież dialogu”.

W naszej szkole świętowaliśmy go 11.X.2013r. Dzieci z klasy II c i VI a oraz dwójka uczniów z klasy V a przygotowały   na ten dzień przedstawienie przybliżające nam postać Karola Wojtyły. Jak w każdy taki dzień staramy się przypominać nauczanie Jana Pawła II – tym razem Papież przypomniał nam, że z każdym trzeba rozmawiać, prowadzić dobry dialog, aby uniknąć kłótni.

Historia przedstawiona przez uczniów była o tym , jak ten nasz Rodak  z „Wadowic trafił do nieba”.

Młodsze dzieci były trochę przebrane i pięknie śpiewając i recytując starały się oddać klimat oraz  osobowość Jana Pawła II. Wprawiły też one wszystkich uczniów w pogodny nastrój.

 

 

 

 Święto Edukacji Narodowej – 14.10.2013 r.

Cała szkoła świętowała ten dzień w wyjątkowy sposób. Nauczyciele, uczniowie i pracownicy spotkali się na uroczystej akademii, podczas której dyrektor szkoły Izabela Grzegorowska wręczyła Nagrody Dyrektora.

Część artystyczna przygotowana przez Kabaret „Z życia wzięci” na wesoło przedstawiła trudny zawód nauczyciela. Na pokazie mody pedagogicznej mogliśmy podziwiać kreacje, bez których nowoczesny nauczyciel, podążający drogą rozwoju zawodowego w burzliwych czasach reformy oświatowej, wprost nie może się obyć.

Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali swoim pedagogom za troskę, wyrozumiałość    i  cierpliwość okazywaną im każdego dnia w szkole.

 

 
 
 
 Nocne czytanie w naszej szkole

„DOBRA NOCKA CZYTELNICZA” (27/28 września 2013 r.)

 

Na piątek, 27 września, uczniowie czekali niezwykle podekscytowani, bowiem zakończył się on niesamowitą  nocą spędzoną w szkole. 

Czas, w którym dzieci miały zobaczyć swoją szkołę z zupełnie innej, nocnej, perspektywy, został bardzo dokładnie rozplanowany przez organizatorów. Dobra nocka integrowała, inspirowała, wzmagała pozytywne emocje, a okrzyk „Słuchamy, czytamy, nockę  przetrzymamy!!!” rozbrzmiewał głośnym echem na szkolnych korytarzach.

Różnorodne zadania, które czekały na uczestników imprezy sprawiły, że uczniowie nie odczuwali znużenia – słuchali książkowych opowieści, pracowali grupowo  i indywidualnie, mierząc się z ćwiczeniami i poleceniami. Niczym wytrawni detektywi szukali literackich śladów ukrytych przez nauczycieli w najróżniejszych zakamarkach. Wykazywali się przy tym znajomością treści czytanych książek i wierszy oraz zmysłem kojarzenia i wyobraźnią. Baśniowe opowieści, przygotowane specjalnie na tą okazję, przeniosły wszystkich do świata fantazji.

Chwile wspólnie spędzone na czytaniu, wykonywaniu ciekawych zadań, grach, zabawach wykreowały naprawdę dobrą nockę, która na długo pozostanie w pamięci uczniów i organizatorów.

 

   
 
 
 
 

KSIĄŻKA CHODZI NAM PO GŁOWIE I PRZENIKA DO GŁĘBI …

 

… z takim hasłem ruszyliśmy 20 czerwca 2013 r. uwolnić książki i wziąć udział w miejskim happeningu na Wyspie Młyńskiej z okazji X edycji Święta Bookcrossingu. 

Uczniowie naszej szkoły, którym towarzyszył duch Juliana Tuwima, utworzyli kolorowy pochód niezwykłych kapeluszy. Wiersze i wierszyki poety przełożyliśmy z głową na głowy, bo przecież „mamy głowę do Tuwima”.

Nasza inwencja zauroczyła jurorów akcji. Szkoła Podstawowa nr 36 zdobyła I miejsce w konkursie na najlepsze przebranie literackie. Było pięknie i kolorowo … Zresztą … zobaczcie sami … 
  
 
  
 „W życiu wszys­tko się pos­tarza, wie­cznie młoda jest tyl­ko fantazja”. 

 

Dzień Dziecka i Sportu pod hasłem „Fantazjany”- 3 czerwca 2013 r.

           

Ważny dzień dla wszystkich dzieci musiał rozpocząć się niezwykle.

Zaczęło się od autorskiego przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy VI a, „Królewna na ziarnku grochu…”.

Za sprawą niesamowitych dekoracji oraz ciekawego scenariusza przenieśliśmy się w świat baśni, gdzie razem z księciem wyruszyliśmy na poszukiwanie tego, co w życiu najważniejsze. Księżniczki urzekały urodą i strojami, a barwna i rozbudowana scenografia dopełniła całości widowiska.

 

  

 

W konkursie „Mam talent” obserwowaliśmy popisy zdolnych i odważnych uczniów naszej szkoły.

 

  

 

Pokaz mody w wyborach Miss i Mistera Fantazjany to kolejna odsłona świata wyobraźni – niesamowite stroje, ciekawe pomysły i wiele kolorowych pozytywnych emocji złożyło się na barwny korowód fantazyjnych postaci. Uczniowie wykazali się oryginalnym, niebagatelnym wyczuciem stylu i fantazją.

 

  

 

Rozgrywki sportowe, na które wszyscy mocno czekali, zwieńczyły udany dzień.

 

 
  

 
 
 
 
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI 

23 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, uczniowie klas szóstych odwiedzili swoich kolegów i koleżanki z młodszych klas. Wychowawcom wręczyli różę, a dzieciom przeczytali wiersze Juliana Tuwima.

W tym dniu, na długiej przerwie, czytanie Tuwima odbyło się także na boisku szkolnym. W ten sposób Szkoła Podstawowa nr 36 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji„Czytamy pod chmurką”(www.5minutdlaksiazki.pl.

 
  

 
 

 

21 marca przywitaliśmy wiosnę. Dzień ten upłynął pod hasłem ZIELONO MI. Dominował kolor świeżej trawy, muzyka, kwiaty we włosach i wianki na głowach.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHORYCH NA ZESPÓŁ DOWNA

21 marca uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji kolorowej skarpetki”.

Założyliśmy dodatkową, niepasującą, kolorową skarpetkę na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Chcieliśmy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy z takim zaangażowaniem podejmują działania w ramach pracy samorządu.

 

                                             

 

  
 

 
 
 
 
Jasełka 2012
 
20 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka przygotowane przez panie katechetki i uczniów z klas czwartych i piątych. Dziewczynki z klasy 6b grały na keyboardzie i skrzypcach.
 
 
 
 
 30 listopada w bibliotece szkolnej odbył się turniej szachowy – zorganizowany i przeprowadzony przez ucznia klasy V a Mateusza Repke. Wzięło w nim udział 16 zawodników z klas II – VI. Najlepsze wyniki osiągnęli: Michał Kuprianowicz (V c), Wojciech Lewandowski (VI b) i Paweł Płoszaj (VI a).Michał dołączył do reprezentacji naszej szkoły na Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych w szachach.. Jej członkami byli: Mateusz Repke, Marek Jasiek, Kinga Szala. Na Mistrzostwach uczniowie naszej szkoły zajęli   9 miejsce.

 

 
 
 

DZIEŃ BOHATERA LITERACKIEGO

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości" oraz motto myśliJanusza Korczaka"ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga" towarzyszyło całej społeczności naszej szkoły przy przygotowywaniu wyjątkowego wydarzenia.

26 października zorganizowaliśmy finał niezwykłej biesiady czytelniczej pod nazwą DZIEŃ BOHATERA LITERACKIEGO i hasłem "I Ty możesz zostać bohaterem ... literackim".

Przygotowywaliśmy się do niego bardzo starannie – uczniowie i nauczyciele mieli za zadanie zastanowić się, którzy bohaterowie książek dla dzieci i młodzieży są im szczególnie bliscy, bądź po prostu miło było ich spotkać na kartach książek i w strofach wierszy, a potem: przygotować strój, współpracować z rodzicami, nauczycielami, koleżankami i kolegami; pomagać sobie wzajemnie i wspierać tych, którym trudniej było wywiązać się z zadania, przybyć do szkoły jako wybrany bohater.

Dzięki bibliotece, która otwiera drzwi do wspaniałego świata wyobraźni i fantazji, a książki z jej półek to liczne klucze i kluczyki, wychowawcy ramię w ramię ze swoimi uczniami bezpośrednio wkroczyli w krąg literatury.

Wspaniała atmosfera, poczucie humoru, spontaniczność na długo pozostaną w pamięci uczniów i nauczycieli, a naszym założeniem jest, aby I edycja stała się początkiem, zaś Dzień Bohatera Literackiego wszedł do tradycji szkoły.

Inicjatywa i organizacja –samorząd szkolny i biblioteka.
 
 
 
  
 
 
DZIEŃ CHŁOPAKA  2012
 
4 października, podczas szkolnej dyskoteki, której honorowymi gość byli wszyscy chłopcy, mogliśmy podziwiać pokaz mody autorskiej.
Gratulujemy inwencji twórczej i wielu ciekawych pomysłów.
  
  
 
 
Treningi JUDO w naszej szkole 
 
 
Ślubowanie klas pierszych 2011/2012
 
 
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2011r.
 
  
  
 
Jasełka
 
 
 
 Wizyta harcerzy

23 marca 2012 r. gościliśmy w naszej szkole Akademicki Krąg Instruktorski im. Janusza Korczaka, działający przy UKW w Bydgoszczy. Jego członkowie przeprowadzili dla klas IV i VI zajęcia pod hasłem „Poznajmy Janusza Korczaka”. W sposób ciekawy i niebanalny przybliżyli naszym uczniom sylwetkę swego patrona.

 

 

Bookcrossing 2012

20 czerwca uczniowie naszej szkoły po raz szósty uczestniczyli w  obchodach Święta Wolnych Książek. Inspiracją do przebrania grupy była książka Adama Bahdaja „Do przerwy 0:1” W barwnym orszaku IX edycji Bookcrossingu maszerowała więc drużyna „Syrenki” i „Huraganu”. Mimo nieustającego deszczu humor wszystkim dopisywał.

 

  

 

 

Półkolonie profilaktyczne 2012

"Wakacje nad Brdą".

Od 3 do 18 lipca 2012r. w naszej szkole  odbywały się półkolonie dla uczniów klas I -VI.